logo

Meyve Risalesi Üzerine (Sadece E-kitap)

‘Meyve Risalesi Üzerine’ ilahiyatçı yazar Abdullah Aymaz’ın, Bediüzzaman Said Nursi’nin 1943 yılında Denizli Hapishanesi’nde yazdığı Meyve Risalesi’nin günümüze yansımalarının ve değerlendirmelerinden oluşuyor. Müellifi Bediüzzaman Said Nursi’nin Denizli Hapishanesi’nde ‘iki cuma gününün mahsulü’ olarak ifade ettiği Meyve Risalesi, ‘iman ve İslâm esaslarından, Kur’ân’ın mucizevi yönlerinden örnekler sunan bir eser’ olarak kabul ediliyor.

Risale-i Nur eserleri üzerine yaptığı diğer çalışmalarıyla da tanınan Aymaz, yeni kitabında kendi hapishane hatıralarına da yer veriyor, enteresan ve ilginç olaylara dikkat çekiyor. Aymaz’ın öğrencilik yıllarında bir vaiz olarak görevlendirildiği hapishaneye daha sonra Risale-i Nur talebesi olma suçundan mahkûm olarak girmesi de müellif Bediüzzaman ile hayatlarının kesişen bir noktası olarak gösteriliyor.

Paylas :

Açıklama

Risale-i Nur’dan Gençlik Rehberi’nin güzelce izah ettiği gibi ölüm o kadar kat’î ve zâhirdir ki bugünün gecesi ve bu güzün kışı gelmesi gibi ölüm başımıza gelecek. Bu hapishane, nasıl ki mütemadiyen çıkanlar ve girenler için muvakkat bir misafirhanedir; öyle de bu zemin yüzü dahi acele hareket eden kafilelerin yollarında bir gecelik konmak ve göçmek için bir handır. Her bir şehri yüz defa mezaristana boşaltan ölüm, elbette hayattan ziyade bir istediği var. İşte bu dehşetli hakikatin muammasını Risale-i Nur hall ve keşfetmiş. Bir kısacık hulasası şudur:

Madem ölüm öldürülmüyor ve kabir kapısı kapanmıyor; elbette, bu ecel cellâdının elinden ve kabir haps-i münferidinden kurtulmak çaresi varsa insanîn en büyük ve her şeyin fevkinde bir endişesi, bir meselesidir. Evet, çaresi var ve Risale-i Nur, Kur’ân’ın sırrıyla o çareyi iki kere iki dört eder derecesinde kat’î ispat etmiş.

Ek bilgi

Baskı Tarihi

Mayıs 2019

ISBN

9781682368077

Ebat

14 x 21 cm

Sayfa

419

Satın Al