logo

Yarım Kalan Hayaller / PAKTÜRK Okulu Krizinin Arka Planı ve Türk Öğretmenlerin Yaşadıkları (Sadece E-kitap)

 

Her şey 1995 yılında başlamıştı. Gerçekleştirilmek istenilen belki de birçokları için bir rüya idi. Türkiye’den eğitimciler Pakistan’da okullar açmak için kolları sıvamış, bu projeye destek verebilecek hayırsever iş adamları ile görüşmeye başlamışlardı. Herkes bu tarihi girişimin ve açılımın kısa zamanda Pakistan toplumunda da mâkes bulacağına inanıyordu. Kardeş ülkede açılması planlanan okulların bir an evvel eğitim öğretim faaliyetlerine başlaması için yapılan hazırlıklar çerçevesinde devlet ricali ile yapılan görüşmeler ziyadesiyle memnun ediciydi. Vakit kaybedilmeden, Güney Asya’da bir ilk olacak bu tarihi projenin çalışmalarına hız verildi ve PakTürk Uluslararası Koleji ismi verilen okul 1995 yılında İslamabad’da Türkiyeli girişimciler tarafından eğitim ve öğretim faaliyetlerine başladı. Kısa süre içerisinde PakTürk Okulları’nın sayısı ülke genelinde 28’e ulaştı.

 

Paylas :

Açıklama

Yıllar önce Muhammed İkbal’in memleketine, Pakistan’a gittiler okullar açtılar, çok sayıda öğrenci yetişirdiler. Pakistanlıların gönlünde taht kurdular, unutulmayacak hatıralara imza attılar. Ta ki haramiler tarafından Pak-Türk okulları gasp edilene kadar.

Kitap, 1995 yılında büyük idealler ve umutlar üzerine kurulmuş, temelinde sevgi, duvarlarında kardeşlik, iyilik ve eğitim ile yaşatma arzusu olan, Pakistan’ın en prestijli okulları arasına girerek adından sıkça söz ettiren Pak-Türk okullarının ve bu kurumlarda öğretmenlik yapan Hizmet gönüllüsü eğitimcilerin son yıllarda yaşamış olduğu mağduriyetleri ve sıkıntıları konu ediniyor.
Bunun yanında kitap, bu dönemin ve yaşanan olayların gelecek nesillere sağlıklı aktarılabilmesi adına projeksiyon tutan, öğrencileri, velileri ve öğretmenleri ile yaşanılan hak mücadelesini detayları ile anlatırken, Türkiye ve Pakistan devletlerinin baskı, sindirme ve oynadıkları ayak oyunlarını da tüm boyutları ile ortaya koyuyor.

Engin Yiğit’in kaleme aldığı bu kitapla, Pakistan’da yaşanan tüm olayları detayları ile öğrenebilir, Pak-Türk okulları ve Türk öğretmenlerin yaşadıklarını, perde arkasını okuyabilir ve olaylar hakkında daha teferruatlı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ek bilgi

Baskı Tarihi

Eylül 2021

Sayfa

132

Satın Al